O NÁS   KOCOUR   KOČKA   KOŤÁTKA   ODCHOVY   FOTKY   ODKAZY   KONTAKT

 

 

 

Vítáme Vás na stránkách chovatelské stanice sibiřských koček a Něvských maškarád

"ze Slatinky * CZ".

Naše logo:za jeho výrobu děkuji Kláře Polatové.

Moje láska ke kočkám se v mládí projevovala tím, že jsem sbírala opuštěná koťata, která se za mnou táhla až domů. Čerinka u mě byla dva roky, pak bylo ale volání svobody asi silnější, odešla otevřeným oknem a už jsme jí nikdy neviděli. Elinka (celým jménem Electra Glide in Blue), kříženec kočky domácí a pravděpodobně siamky, umazlená kočička se zbarvením colour point s modrýma očima, pobyla déle. Bohužel jsem jí musela najít nový domov, když jsem se stěhovala do podnájmu, kam jsem si jí vzít nemohla.


První ušlechtilá kočička mi vstoupila do života až v době, kdy jsem už měla téměř dvouletého syna. Kamarádka si koupila ruského modrého kocoura. Jmenoval se Marco a všechny nás naprosto okouzlil. Kamarádka mi sdělila sladké tajemství, že paní chovatelka má právě koťátka a že bychom si mohli pořídit kočičku, protože s Markem nejsou příbuzní, tak bychom je mohli v budoucnu spolu „oženit“. Slovo dalo slovo a tak jsme se celá rodina vypravili do chovné stanice z Kajetánky. Kromě malých koťátek, která už byla k odběru, měla paní ještě jednu kočičku z předchozího vrhu, které bylo skoro už půl roku – princezna Clara z Kajetánky. Odvezli jsme si jí a začali jí říkat Elinka (na počest první Elinky). Abychom mohli mít s Markem koťátka, absolvovali jsme pro získání bonity výstavu koček v Edenu. Elinka nám „zpívala“ už celou cestu v autě, na výstavě byla v permanentním stresu, zastrčila svoji krásnou hrdou bradu a vykulila svoje jinak předpisově mandlové oči a získala pouze Ex2. A my se rozhodli, že už ji nikdy takto trápit nebudeme. Od té doby u nás žila spokojeně jako mazlík a dožila se téměř 18 let. (Marco bohužel takové štěstí neměl, umřel na selhání srdce, když mu byly necelé tři roky.) Chovatelské ambice byly odloženy na neurčito.

 

Když Elinka odešla do nebíčka, strašně se nám stýskalo. Ačkoliv jsme měli doma ještě pejska, kočička hrozně chyběla. Po čtrnácti dnech po jejím skonu jsme se se synem rozhodli, že není na co čekat a začali jsme hledat. První volba byla samozřejmě zase ruská modrá. Ale v té době zrovna nebyla žádná koťátka k mání a stesk sílil. Vzpomněla jsem si, že když jsme si Elinku brali z chovatelské stanice, měla tam paní kromě rusek ještě nádherné polodlouhosrsté kočičky, o kterých nám říkala, že jsou to sibiřské kočky a že je to zatím ještě neuznané plemeno.

 

Začala jsem tedy hledat inzeráty na sibiřky. Na několik jsem odpověděla a ozvala se mi paní Jana Marešová, že mají ještě volnou holčičku a kluka. Řekli jsme si, že je to znamení a že dvě kočky jsou lepší než jedna. Volala jsem paní Marešové, že se přijdu podívat, a že bych si vzala oba. Bohužel mezitím už byl chlapeček zamluvený, takže volná zůstala jen slečna. Urshula Hairy Huddle (Uršulka) se mi moc líbila a tak jsme se domluvili. Koťatům byly dva měsíce a tak jsme museli ještě měsíc čekat. Mezitím mi ale zavolala Markéta Schwarzová, další z chovatelů, které jsem obeslala – a řekla, že mají ještě dva volné chlapečky plemen Něvská maškaráda. Jeli jsme se tam se synem podívat tentokráte už oba a modrookého Bastíčka si okamžitě zamilovali, i když se s námi nechtěl moc kamarádit. Bastík byl starší než Uršulka, takže byl k odběru ihned.

 

Obě kočičky se brzy sžily. Původní plán byl nechat oba časem vykastrovat a dál si pokojně „mazlíkovat“.

Semínko pochyb zasela Jana Marešová při své „inspekční“ návštěvě. „Když se mají tak rádi, tak by mohli mít koťata. Nejsou příbuzní a jsou to sesterská plemena, tak to není problém.“ V kabelce už měla pro mě připravený členský průkaz SCHK, formulář žádostí o registraci chovatelské stanice a přihlášky pro oba na výstavu v Lysé nad Labem. A tak to vlastně všechno začalo …


Sibiřská kočka

Obecně

Velikost - Středně velká až velká kočka, kočky (samice) jsou většinou menší než kocouři

Hlava

Tvar - O něco delší než širší, mírně zakulacená, masivní

Čelo - Široké, jen mírně klenuté

Lícní kosti - Dobře vyvinuté, vysoko nasazené

Nos - Středně dlouhý, široký při pohledu z profilu s lehkým prohnutím, avšak bez stopu

Brada - Lehce ustupující, z profilu vytváří s horní linií nosu zakulacený dojem

Uši

Tvar - Středně velké, na bázi dobře otevřené, se zakulacenými špičkami silně vyvinuté vnitřní ušní chomáčky chlupů

Umístění - Široce od sebe nasazené, nakloněné lehce dopředu

Oči

Tvar - Velké, mírně oválné

Umístění - Poněkud šikmé, široce od sebe umístěné

Barva - Jednotná; jsou dovoleny všechny barvy, avšak zelená má přednost

Tělo

Stavba - Dobrá stavba kostí a svalů, silná šíje, široká hruď, tělo má mít pravoúhlý vzhled

Končetiny - Středně dlouhé, tvořící s tělem pravý úhel, silné

Tlapky - Velké, kulaté, mezi prsty dobře osrstěné

Ocas - Dlouhý, silný, se zakulacenou špičkou, ze všech stran hustě osrstěný; srst není splývavá

Srst

Struktura - Polodlouhá, dobře vyvinutá, velmi hustá; podsada nepřiléhající, krycí chlupy odpuzující vodu, poněkud tvrdší na pohmat. Letní srst je zřetelně kratší než zimní; zimní srst má dobře vyvinutou náprsenku, límec a kalhotky

Barva - Jsou povoleny všechny barvy srsti včetně kombinace s bílou, s výjimkou zbarvení s odznaky

Chyby

Všeobecně - Příliš malá /nebo jemně stavěná kočka

Hlava - Dlouhá a úzká, s přímým profilem nebo příliš zakulacená (perský typ)

Oči - Kulaté

Uši - Příliš velké a vysoko nasazené

Končetiny - Příliš dlouhé a vysoko nasazené

Ocas - Krátký

Srst - Příliš jemná nebo hedvábná, hladce přilehlá, málo srsti (s výjimkou v létě)

Standard FiFe, platnost od 1.1.1998
 

Poznámka: Třída noviců je povolena jen pro kočky narozené v Rusku. Všechna křížení s jinými plemeny jsou zakázána, zvláště pak s NFO (Norská lesní kočka), MCO (Mainská mývalí kočka) a PER (Perská kočka).

Něvská maškaráda

Něvská maškaráda je sibiřská kočka s odznaky tzv. colourpoint. Koťata typu colourpoint se rodila sibiřským kočkám odjakživa a byla použita již v začátcích chovu sibiřských koček.

V květnu 2008 se v Popradu konal sjezd FIFé, na kterém bylo plemeno něvská maškaráda zapsáno jako sesterské plemene sibiřské kočky. Standard kočky je totožný, jediný rozdíl je v barvě – kočky plemene něvská maškaráda mají modrou barvu očí (tmavší je žádoucí) a zbarvení (odznaků) je čokoládové, modré, červené, krémové, želvovinové, modro-krémové.

     
   

≈  MENU  ≈